2016. július 13., szerda

Sikerül-e átverekedni magunkat a jogszabályok útvesztőin?

Szerencsénk a szerencsétlenségben, hogy Peti kiválóan olvassa a jogszabályokat. Nekem csak annyi dolgom volt, hogy a kért jogszabályokat kikeressem és kinyomtassam, illetve az illetékeseknél érdeklődjek.
Pechünkre a helyi önkormányzat építési osztályán az ügyintéző, akihez tartozunk épp most májusban távozott el szülési szabadságra. Gratulálunk az anyai örömeihez, viszont számunkra egy alapvetően jól indított ügyfél-ügyintéző kapcsolat hullott így a porba. Még nem tudjuk, hogy a helyettesítő személyzet mennyire lesz számunkra pozitív élmény.

2016. január 1. napjával hatályba lépett a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről és az egyes építésügyi tárgyú rendeletek módosításáról szóló 456/2015 (XII. 29.) Korm. rendelet. Az építészünk nagyon örült, hogy egyszerűsödik a munkája.
Az új, 300 négyzetméter összes hasznos alapterületet meg nem haladó lakóépületek építésére vonatkozóan az egyszerű bejelentést az illetékes önkormányzat építésügyi hatóságánál kellett volna megtenni.
Természetesen az építész és a mérnök kamara nem nyugodott, így az Országgyűlés 2016. április 26-án elfogadta az Építési törvény módosításáról szóló törvényjavaslatot, ami május 13-án már hatályba is lépett. Ez a törvény hivatott szabályozni többek között a kötelező tervezői művezetés szabályait és a kivitelezési dokumentáció tartalmát. A 2016. január 1. napjától alkalmazandó egyszerű bejelentés az építésügyi hatóságok részéről érdemben utólagos kontrollt jelentett, mivel a beadásra kerülő egyszerű bejelentési dokumentáció tekintetében csak „mennyiségi” vizsgálatra került sor.
május 13-ától hatályos Építési törvénymódosítás alapján várható volt, hogy a kihirdetésre kerülő kormányrendeletek változtatnak az előírásokon, főként azért, mert az egyszerű bejelentési dokumentáció tartalma számtalan kritikát kapott.
A  lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló 155/2016. (VI. 13.) Kormányrendelet alapján az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység bejelentése 2016. július 1. napjától az elektronikus építési napló készenlétbe helyezésével valósul meg. Ez azt jelenti, hogy az első félévben hatályos egyszerű bejelentés megszűnik, és az építésügyi hatósághoz külön nem kell beadni az egyszerű bejelentési dokumentációt. Ja és június 14. és 30. napjai közötti egyszerű bejelentésekre átmeneti szabályokat kellett alkalmazni.
 2016. július 1. napjától a 300 m2 összes hasznos alapterületet meg nem haladó lakóépületek építésének egyszerű bejelentését kizárólag elektronikus úton lehet megtenni. Az egyszerű bejelentés során, a kivitelezési dokumentációt, az engedélyezési eljárásokból már ismert, PDF/A formátumban kell az építési naplóba feltölteni [1997. évi LXXVIII. tv. 33/A. § (1) bek. a) pont; 155/2016. (VI. 13.) Korm. rend. 1. §].
Ahogy látható, fél év alatt többször módosították a jogszabályt, azzal az indokkal, hogy a gyerekbetegségeit kiküszöböljék.
Mivel mi a terveztetést nem mertük a telekvásárlási ügylet lebonyolítása előtt elkezdeni, ezért épp átcsúsztunk a legfrissebb jogi szabályozás hatálya alá.
Ez a még több papír mellett 700.000 forintnyi újabb pénzkidobást jelentett. Rettenetes összegeket kérnek el a tervezők a különböző tervek elkészítéséért.
Pont ma derült ki, hogy nem tudja bal kéz, hogy mit csinál a jobb.  A helyi önkormányzat építési osztályától azt az információt kaptuk, hogy már nem hozzájuk, hanem a járási építési felügyelethez kell fordulni. Hosszas nyomozás után sikerült egy mobil számot kapnom egy nagyon segítőkész hölgyhöz, aki szerint elhamarkodott volt a helyi "hivatal" tájékoztatása, mert szerinte még mindig hozzájuk tartozik az ügy, de biztos, ami biztos, hétfőig tisztázzák és majd tájékoztatni fog . 
Ma még megvívjuk a csatát az építészünkkel, hogy a végén biztosan legyen kész tervünk vagy vele vagy nélküle. 
Egy ismerős...

Folyt.köv.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése